قیمت کاغذ باطله کیلویی امروز

هر سال خرداد ماه یادآور لحظات پر استرس و دلهره آور امتحانات برای دانش آموزان است . خرداد که در تقویم کشور به فصل امتحانات مشهور شده است ، عملا آخرین ماه از هر سال تحصیلی است . البته ناگفته نماند که امتحانات دانشجویان با کمی تاخیر در اواخر خرداد و اوایل تیر برگزار می شود . با پایان سال تحصیلی و به اتمام رسیدن کتب درسی ، انبوهی از کاغذ ، کتاب و دفاتر مصرف شده یا به عبارت دیگر باطله بر روی دست خانواده ها باقی می ماند که در ابتدای سال با قیمت های بسیار بالا و غیر قابل تصور و با وسواس خاصی تهیه شده است . حال که سال تحصیلی به اتمام رسیده و دانش آموز به سلامت از پایه گذر کرده و راهی مقطع و یا پایه بعدی می شود ، تمامی کتاب های باطله و دفتر های باطله سر از انباری منازل در می آورند . گرچه بارها مشاهده شده است که بعضی از دانش آموزان بلافاصله بعد از پایان جلسه امتحان اقدام به نابود سازی کتاب مربوطه به هر طریق ممکن اعم از پاره کردن ، آتش زدن ، به سطل زباله انداختن و ... می کنند که واقعا اینگونه رفتار جای تامل و نگرانی دارد . بنابراین خرداد همواره یکی از ماه های سال است که فراوانی عرضه کاغذ باطله به حدی می رسد که معمولا کارخانه های بازیافت کاغذ باطله را تا چندین ماه از لحاظ دپوی ضایعات  کاغذ و ضایعات کتاب باطله بی نیاز می کند .

روش های جلوگیری از هدر رفت کاغذ و کتاب باطله

اگر هر فردی از جامعه خود را نسبت به محیط زیست مسئول بداند و به هر نحوی که از عهده آن بر می آید به پاکسازی محیط زیست از زباله و جلوگیری از تولید زباله بیشتر کمک کند عملا بعد از مدتی شاهد کاهش میزان زباله در کشور خواهیم بود و به تبع آن قطعا محیط زیست و طبیعت نیز از این تصمیم مهم بی نصیب نخواهد ماند .  اما موضوع مقاله ما در مورد جلوگیری از هدر رفت ضایعات کاغذ باطله و کتاب باطله است و سعی می کنیم بیشتر در این مورد به ارائه راهکارهای مختلف بپردازیم . 
قیمت کاغذ باطله کیلویی امروز
 
 همانطور که در جریان هستید ، کاغذ و کتاب باطله منشا گیاهی داشته و به سادگی در طبیعت تجزیه خواهد شد اما این تجزیه پذیر بودن کاغذ باطله و کتاب باطله به این معنا نیست که بار اضافی بر دوش طبیعت نخواهد گذاشت و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری می کند . با بالارفتن قیمت کاغذ عملا تولید کتاب و دفتر و سایر مطبوعات نظیر روزنامه و مجله که بطور مستقیم با کاغذ در ارتباط هستند بسیار سخت و گران قیمت شده است . بدیهی است همانطور که قیمت کاغذ بالا می رود قیمت کاغذ باطله امروز هم به مانند سال های گذشته نباشد و آخرین قیمت کاغذ باطله در تهران به رقم های بالا رسیده باشد . با این اوصاف بهترین راهکار برای خانواده ها داشتن سطل بازیافت کاغذ و کتاب باطله درون منازل است . به این سبک که تمامی کاغذ های مورد استفاده در طول هفته یا ماه را در یک جای خشک نگهداری کرده و در زمانی که به حد نصاب رسید با مرکز خرید کاغذ باطله در تهران تماس گرفته و استعلام قیمت کاغذ باطله را انجام می دهیم و به این طریق از تبدیل شدن ماده اولیه کارخانجات بازیافت کاغذ باطله کشور به زباله جلوگیری به عمل می آوریم .

وظیفه آموزش و پرورش

وزارت آموزش و پرورش که به عنوان سکاندار اصلی تربیت و هدایت دانش آموزان فعالیت دارد ، می تواند کمی جدی تر به موضوع بازیافت کاغذ باطله بنگرد و با افزودن چندین مقاله در این حیطه در کتاب های علوم دانش آموزان پایه های ابتدایی ، هم از کودکی دانش آموزان را با مقوله بازیافت کاغذ باطله و تولید زباله کمتر آشنا سازد و هم با این راهکار بسیار ساده از هدر رفت و دور ریز این حجم از کاغذ و کتاب باطله در کشور توسط کودکان جلوگیری کند . اگر چه در سالیان اخیر حجم تبلیغات و فرهنگ سازی از سایر رسانه ها بسیار بیشتر از پیش شده است ، اما آموزش و پرورش آنگونه که باید به رسالت خود در این زمینه عمل نکرده است . بعنوان مثال وزارت آموزش و پرورش می توانست با دادن بخشنامه ای به مدارس تحت نظارت خود دانش آموزان را مجاب و تشویق نماید که کتاب های باطله خود را در زمان دریافت کارنامه با خود به مدرسه بیاورند و بعنوان کمک به محیط زیست و مدرسه خود تحویل مدرسه نمایند . حال شما حساب کنید مدرسه ای که در دو شیفت کاری قریب به هزار دانش آموز دارد و  هر دانش آموز در حدود پنج کیلو و یا بیشتر کتاب و دفتر از رده خارج دارد چه حجم عظیمی از کتاب و دفتر باطله در هر مدرسه جمع می گردید . قیمت کاغذ باطله کیلویی که هر روز بالاتر می رود هم می تواند نوید ارزش افزوده ی غیر قابل باوری را به مدیران مدارس بدهد که از آن بی خبر بوده اند .

وظیفه خانواده ها

خانواده رکن اصلی تربیت فرزندان را به عهده دارد و همانطور که سعی در آموزش انواع رفتار ها و هنجار های اجتماعی به کودکان را دارد نباید از این موضوع نیز غافل شود . می توان با آموزش های بسیار ساده از کودکی ، انواع زباله های خشک و تر را به فرزندان آموزش داد و همچنین مواد قابل بازیافت را از موارد غیر قابل بازیافت را به فرزندان آموخت . همین آموزش به ظاهر ساده قطعا در تولید زباله کمتر کمک بسزایی خواهد کرد و مواد قابل بازیافتی همچون پلاستیک ، کاغذ باطله ، کارتن ، فلزات و سایر اقلام دیگر را راهی سطل های زباله و ضربه به طبیعت نخواهد کرد .