کاغذ زباله نیست

این جمله به ظاهر ساده ، سال های سال زمان برد تا به شکل یک کنش اجتماعی تبدیل شود . شاید اغراق گونه به نظر آید ، اما نزدیک به دو دهه تبلیغات مستمر و کارهای فرهنگی و آموزشی فقط صرف جا انداختن همین جمله معروف شده است . اگر چه امروز بسیاری از مردم با جدا سازی زباله های تر و خشک و یا قابل بازیافت و غیر قابل بازیافت آشنا هستند و همواره در حفظ محیط زیست سهم خود را ادا کرده اند . اما متاسفانه با وجود انبوه تبلیغات و اطلاع رسانی ها هنوز هم هستند کسانی که کتاب باطله را در سطل زباله می اندازند و یا روزنامه باطله خود را بجای فروش کاغذ باطله به داخل سطل زباله می اندازند.
کاغذ زباله نیست
 
مراکز دفن زباله تنها محل دفن و تبدیل زباله های تر به کود کمپوست است نه مواد قابل بازیافت .
بعضی از مواد قابل بازیافت از دیرباز برای مردم آشنا بود و هیچ گاه دیده نشد که فردی آهن آلات ضایعاتی منزل خود را به سطل زباله بیاندازد ، چرا که با فروش ضایعات و بازیافت آهن از گذشته آشنا بوده است . بسیاری از رفتارهای مردم معمولاً از روی نا آگاهی صورت می گیرد و با اینکه اولین کارخانه بازیافت کاغذ باطله ایران قدمتی در حدود صد سال دارد ، اما باز هم افرادی هستند که از این مقوله مطلع نبوده و کارهای سابق خود و دور انداختن کاغذ باطله را تکرار کنند .

کاغذ زباله نیست دقیقا به چه معناست

زباله در واقع به قسمت غیر کاربردی یا به زبان عامیانه تر بدرد نخور هر محصول اطلاق می شود . بعنوان مثال شما زمانی که میوه خریداری می کنید از خود محصول استفاده کرده و پوست آن را دور می اندازید . پروسه بازیافت در مراکز دفن زباله هم دقیقا بر این مبنا جلو می رود . در واقع انتظار کارگران و زحمت کشان این مراکز این است که تنها زباله های تر به این مرحله برسند . ولی متاسفانه علیرغم تمام تبلیغات زباله های جدا نشده به مراکز دفن زباله ارسال می شود و ناگزیر یک مرحله جدا سازی به کارهای این مراکز اضافه می شود . شاید اکنون سوال برایتان پیش آمده که جداسازی که انجام می شود ، چرا پس باید در خانه و قبل از مخلوط شدن با زباله این کار انجام شود؟
پاسخ روشن است ، اکثر کارشناسان محیط زیست با علم بر اینکه در مراکز دفن زباله تمامی زباله های تولید شده شهری مورد بازبینی مجدد قرار می گیرند باز هم اصرار به تفکیک زباله های خشک در مبدأ دارند و علت این موضوع هم جلوگیری از آلودگی های ویروسی و میکروبی مواد قابل بازیافت است .

جداسازی کاغذ باطله از زباله

حال مثال خود را از نگاه حوزه تخصصی سایت کاغذ 24 پیش می بریم . زمانی که شما یک کتاب باطله یا مجله باطله را به سطل زباله می اندازید ، این ضایعات کاغذ تمام رطوبت موجود در سطل زباله را به خود می‌گیرد و در واقع تمام شیرآبه زباله را به خود جذب می کند . در ضمن فراموش نکنید که این کیسه زباله منزل شما یکی از میلیون ها کیسه زباله مراکز دفن زباله است ، بنابراین بدیهی است که چیزی از کاغذ های باطله بصورت سالم باقی نماند .
کاغذ زباله نیست
 
پس همانطور که ملاحظه کردید بهترین راه بازیافت کاغذ باطله ، جدا سازی کاغذ باطله در مبدأ است . چرا که شما هم می توانید در حفظ محیط زیست به کشور خود کمک کنید و هم مضاف بر آن می توانید بهترین خریدار کاغذ باطله را از جستجو های اینترنتی پیدا کنید و به بالاترین قیمت ممکن ضایعات کاغذ خانگی یا محل کار خود را به فروش برسانید .

کاغذ 24 مرکز بازیافت کاغذ باطله

کاغذ 24 تنها یک مرکز بازیافت کاغذ باطله که در زمینه خرید کاغذ باطله فعالیت می کند نیست . اگر شما نگاهی به مقالات و مطالب تخصصی سایت بیندازید که نمونه آن را در هیچ سایت مشابه نخواهید یافت ، خواهید فهمید که ما علاوه بر کسب روزی و ایجاد اشتغال ، به فکر آبادی و حفظ محیط زیست کشور نیز هستیم . رسالت کاغذ 24 اطلاع رسانی در زمینه بازیافت کاغذ باطله است و همواره سعی کرده ایم علاوه بر اینکه بالاترین قیمت کاغذ باطله را به شما مشتری گرامی ارائه نماییم به ایجاد فرهنگ سازی درست  در زمینه حفظ محیط زیست نیز اقدام نماییم . همواره واقعیت ها را بیان کرده ایم ولو آنکه به ضرر خودمان تمام شود .