گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/09/06 - 16:23
كد :4

مزایای بازیافت کاغذ باطله

کمبود منابع طبیعی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست، دیدگاه بشر نسبت به زباله را تغییر داد. بشر امروز به دنبال راه گریزی برای خلاصی از حجم بالای زباله است. راه‌حل ساده و قدیمی دفن یا سوزانده زباله دیگر پاسخگو نیست. بهترین راه‌ حل، تلاش برای باز گرداندن دوباره بخشی از این زباله ‌ها به چرخه تولید است. بررسی‌ ها نشان داده حجم قابل توجهی از زباله ‌های شهری را ضایعات پلاستیکی، فلزی و کاغذ و مقوا تشکیل می‌ دهند. وجه مشترک این ضایعات در قابلیت بازیافت آنان است.

فرآیند بازیافت کاغذ باطله

اگر فرایند بازیافت کاغذ و مقوا، پلاستیک و فلزات نهادینه شود فواید بسیاری خواهد داشت.از مزایای بازیافت کاغذ می توان به کاهش قطع درختان، استفاده مجدد از کاغذ باطله، اشتغال زایی و حفظ سرمایه های ملی، کاهش زباله ها اشاره کرد. در هر محصولی کیفیت کالا اوّلین عامل تعیین قیمت آن است. جمع آوری کاغذ باطله نیز بر اساس کیفیت آن تعیین می‌شود. مهمترین  معیار کیفیت ضایعات قابلیت بازیافت آن است. بسیاری از انواع کاغذ مانند روز نامه، کاغذ تحریر، کاغذ کپی، پاکت نامه، بروشور، مجله، ضایعات کارتن و جعبه‌ های مقوایی برای بازیافت کاملاً مناسب هستند.  در این گونه موارد قیمت کاغذ باطله بسیار مناسب بوده و برای هر دو طرف معامله رضایت ‌بخش است. 

مهمترین مزایای بازیافت کاغذ باطله


•    جلوگیری از قطع درختان جنگل
•    کاهش مصرف انرژی
•    کاهش مصرف آب
•    کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی
•    کاهش تولید گاز متان (از گازهای گلخانه‌ای که هنگام دفن ضایعات کاغذ تولید می‌شود)
•    ایجاد اشتغال در قالب فعالیت‌های جمع‌آوری ضایعات ، خرید و فروش ضایعات ، کارگاه تولید کاغذ بازیافتی و توزیع و فروش کاغذ و مقوای بازیافتی
•    حفظ سرمایه‌های ملّی از طریق کاهش واردات
•    کاهش حجم زباله و در نتیجه کاهش هزینه جمع‌آوری و دفع آن

 

مزایای بازیافت کاغذ باطله


اولین مرحله ازمراحل بازیافت کاغذ جمع آوری مواد اولیه و یا به عبارتی تأمین ضایعات است. متأسفانه همه روزه حجم زیادی از کاغذ باطله همراه با زباله‌های تر دفع می ‌شود. دفع غیر اصولی موجب هدر رفتن کاغذ های باطله می ‌شود. پس مهم ‌ترین مسئله توسعه فرهنگ تفکیک زباله در مبدأ است. ساکنین شهرهای بزرگ به راحتی می ‌توانند با جمع‌ آوری کاغذ باطله برای فروش آن اقدام کنند. برخی از فعالین این عرصه خریدار ضایعات کاغذ باطله در محل و با قیمت مناسب هستند. شهروندان می ‌توانند با تعیین مکان و زمان مورد نظر خود از خدمات شرکت ها در خرید کاغذ باطله در محل برخوردار شوند. همانطور که قبل تر اشاره کردیم  یکی از مزایای بازیافت کاغذ، ایجاد اشتغال است. کسانی که بازیافت کاغذ باطله را به عنوان شغل انتخاب کرده‌اند نمی‌ توانند تنها به ضایعات کارتن، کاغذ و مقوا در زباله ‌های شهری اکتفا کنند. بنابراین خریدار ضایعات کاغذ باطله عمده تمرکز خود را در همکاری با مراکزی چون مدارس، ادارات، بیمارستان‌ ها و . . . قرار می ‌دهد. چون این مراکز روزانه و به طور مداوم در حال تولید ضایعات کاغذ هستند. با در نظر گرفتن هزینه‌های حمل و نقل خرید کاغذ باطله از چنین مراکزی به صرفه ‌تر است.

 

خریدار کاغذ باطله