گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/08/30 - 11:16
كد :3

کاغذ باطله چیست

کاغذ باطله به کاغذهایی گفته می شود که متشکل از تکه های ضایعات کاغذی کارخانه ، مواد کاغذی دور ریخته شده است. خریداران و بازیافت کنندگان کاغذ باطله، ضایعات کاغذی را از سطل های زباله، فروشگاه های کاغذ، کارخانه های ضایعات کاغذ و پسماند کاغذهای تبلیغاتی جمع آوری می کنند و طی فرآیندی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد به کاغذ قابل استفاده تبدیل میشود.

روند بازیافت کاغذ باطله

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم بازیافت کنندگان ابتدا کاغذهارا جمع آوری می کنند که به این مرحله اولین مرحله از فرآیند بازیافت کاغذ می باشد. پس از جمع آوری کاغذها به کارخانه بازیافت منتقل می شوند و در آن جا مرتب سازی شده و بر اساس میزان تمیزی، رنگ، نوع کاغذ و کمیت های دیگر دسته بندی شده  و مرتب می شوند. هر چه کیفیت کاغذهای دسته بندی شده بهتر باشد آن کاغذ از ارزش بالاتری نسبت به بقیه کاغذها برخوردار است و بازیافت کنندگان آن را بهتر می خرند.در مرحله بعد کاغذها بر اساس حجم دسته بندی می شوند به عنوان مثال کاغذهای سبک وزن مثل روزنامه ها در یک دسته بندی و کاغذهای ضخیم مانند پوشه های کاغذی از جنس مقوایی در دسته بندی دیگر قرار میگیرند. این مرتب سازی در مراحل بازیافت از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا کارخانه های تولید کاغذ ، کاغذ های مختلف را بر اساس مواد بازیافتی تولید می کنند .مرحله بعد مرحله خمیر کردن کاغذهای باطله است، به این صورت که ابتدا کاغذها را تکه تکه کرده و مواد کاغذی را به تکه های کوچکتر تبدیل می کنند و سپس آن ها را با آب و مواد شیمیایی مخلوط می کنند تا فیبر کاغذ تجزیه شود و از این فرآیند مایعی به شکل دوغاب به وجود می آید.

کاغذ باطله چیست

 


 سپس مایع دوغابی را از طریق فرآیند فیلترسازی از هر مواد غیر فیبری و هر ناخالصی جداسازی کرده که این عمل را به کمک مواد شیمیایی و حباب هوا انجام می دهند تا هر نوع رنگ و جوهری را از آن جدا سازند و به این ترتیب ماده ای سفید رنگ به دست آید که به این مرحله تمیز کردن می گویند . و  در آخر خمیر به دست آمده که تمیز شده است را با مواد تولیدی دیگر ترکیب کرده و بر روی نقاله تسمه ای مسطح خشک میکنند و وقتی خمیر کاملا خشک شد از سیلندرهای بخار عبور داده می شوند و ورق نهایی کاغذ شکل میگیرد و به بازار ارسال می شوند و تولیدکنندگان از این کاغذهای بازیافتی برای تولید محصولات خود مثل چاپ روزنامه ، کاغذ بسته بندی، کاغذ پرینت و عایق های سلولزی و خیلی از مصارف دیگر استفاده میکنند. اگر علاقه خاصی به دانستن چگونگی بازیافت کاغذ داشته باشید، می‌توانید از کارخانه‌های بازیافت در نزدیکی خود بازدید کنید و ببینید که چطور کاغذ باطله مورد پردازش قرار می‌گیرد. اکثر شرکت‌ها فرایندها و اطلاعات را با مردم به اشتراک می‌گذارند تا بهتر درک کنند که در روند بازیافت چه اتفاقی می‌افتد و آن‌ها را تشویق به شرکت در این فرایند کنند. 
 

خریدار کاغذ باطله