گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1401/07/20 - 21:13
كد :27

ساخت آجر با کاغذ باطله

مهندسان ساختمان همواره بدنبال راهی برای کاهش وزن مصالح ساختمانی بوده اند ، بنظر می رسد استفاده از ضایعات کاغذ می تواند راهی مناسب در جهت این امر باشد .

ساخت آجر با کاغذ باطله

در نگاه اول و مشاهده تیتر این خبر به احتمال قوی حیرت زده خواهید شد ، اما درست خوانده اید ساخت آجر با کاغذ باطله!! مجموعه کاغذ 24 قصد دارد شما خواننده گرامی را با ابعاد ناشناخته و کمتر پرداخته شده در مورد صنعت بازیافت کاغذ باطله بیشتر آشنا کند ، پس با ما همراه باشید .

در صنعت ساختمان هر روز شاهد نوآوری های جدیدی در زمینه مصالح بوده ایم و این نوآوری ها با هدف کاهش وزن تمام شده ساختمان و استفاده دوباره از ضایعات برجا مانده قبلی اجرا شده است . شاید روزهای اول معرفی ورق های ام دی اف هم همگان با دیده تردید به این عضو جدید صنعت ساختمان نگاه می کردند ، اما امروز محبوبیت ورق های ام دی اف در بین مردم بحدی رسیده است که کمتر خانه ای را می توان یافت که از کابینت های ام دی اف یا کمد های ساخته شده با ام دی اف استفاده نکنند . در مورد تولید آجر با ضایعات کاغذ باطله نیز شرایط دقیقا به همین منوال است . بطوری که زمانی که برای اولین بار یک محصول جدید به بازار معرفی می شود ، در ابتدا با موج سنگین مخالفان سنتی و مدافع پیشرفت مواجه می شوند اما رفته رفته زمانی که محصول خود را به جامعه ثابت می کند ، مخالفان دیروز ناگزیر مهر تایید بر محصول تولید شده می زنند .

ساخت آجر با کاغذ باطله

حال به بحث اصلی باز می گردیم یعنی تولید آجر با استفاده از خرید کاغذ باطله . در این روش با استفاده از خمیر کاغذ باطله و اضافه نمودن آن به سایر محصولات ساختمانی نظیر گچ و آهک جهت بالا بردن استحکام می توان آجری سبک و با مقاومت مطلوب تهیه نمود . اگر چه از این نوع آجر نباید انتظار استفاده در دیوار های باربر را داشته باشیم و در واقع این نوع آجر ها بزودی می توانند جایگزین سفال های مورد استفاده در تیغه کشی های ساختمان ها شوند .

آجر های ساخته شده بر پایه ضایعات کاغذ باطله برای اولین بار توسط یک دانشجوی مهندسی در کشور آفریقای جنوبی به بازار معرفی شد و پس از آن نیز کشورهای مختلفی نیز تجربه های گوناگونی را در این زمینه بدست آوردند . در کشور ما نیز محققین عرصه ساختمان در استان آذربایجان شرقی موفق به تولید این نوع محصول دانش بنیان شدند .

اگرچه تا تولید انبوه و اعتماد جامعه به این محصول و همه گیر شدن مصرف آن در صنعت ساختمان کشور راهی بس طولانی و دشوار باقی مانده است ، اما همین قدم بزرگی در جهت پیشرفت روزافزون کشورمان خواهد شد .

روش ساخت آجر با استفاده از کاغذ باطله

در روش تولید این شرکت دانش بنیان ، کاغذ های باطله و کارتن های باطله را به مرحله خمیر رسانده و پس از آن با مواد پلیمری و انواع رزین ها مخلوط می کنند . پس از مرحله مخلوط شدن خمیر کاغذ باطله با رزین ها ، ماده بدست آمده را درون قالب ریخته و تحت فشار قرار می دهند و بعلت دارا بودن رطوبت ، بلوک های بدست آمده را در معرض جریان هوای گرم قرار می دهند و پس از خشک شدن تبدیل به یک آجر می شود .

در این روش برای اتصال دو آجر به هم دیگر از ملات های مرسوم استفاده نمی شود و در واقع این آجر ها همانند لگوهای اسباب بازی یا بهتر است بگوییم مانند پازل داری زائده هایی هستند که دو آجر را به هم متصل می کنند .

محاسن آجر ساخته شده با کاغذ باطله

عدم استفاده از ملات جهت دیوار چینی و چسباندن آجر ها به هم ، عملا در کاهش چشمگیر وزن ساختمان دخیل است و می تواند شرایط خوبی را رقم زند . از دیگر حسن های این نوع آجر ها می توان به مقاومت قابل قبول آن در برابر حرارت اشاره کرد . با توجه به اینکه بخشی از مواد تشکیل دهنده این آجرها از کاغذ باطله است ظن خواننده به سمت مقاومت کم این نوع آجر ها نسبت به حرارت می رود اما طی آزمایشات بعمل آمده این آجرها تا دمای 500 درجه سانتیگراد توانسته اند در مقابل آتش مقاومت از خود نشان دهند .

ساخت آجر با کاغذ باطله

این آجرها بعلت وزن بسیار پایین خود نسبت به آجرهای موجود در بازار ، در زمان وقوع خطراتی مانند زلزله نیز آسیب های کمتری را به ساکنین ساختمان وارد می کنند . این آجر اکنون در بازار وجود ندارد و در حال حاضر مراحل تحقیقاتی خود را توسط متخصصین عرصه ساختمان و استاندارد تکمیل می کند ، اما مطمئن باشید دیر یا زود پای این محصول سبز و بازیافتی نیز به خانه های ما باز خواهد شد .