گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1396/05/18 - 16:53
كد :2

تولید کاغذ

تولید کاغذ یکی از مهمترین عوامل برای رشد فرهنگی یک جامعه است . با نگاهی به جوامع پیشرفته میتوان به وضوح دید که تیراژ کتاب ها و نشریات این کشور ها با کشور ما قابل قیاس نیست.

وقتی صحبت از تولید کاغذ می‌شود تمامی اذهان به سمت قطع درختان و نابودی طبیعت پیش می رود در صورتی که با نگاهی عمیق تر متوجه خواهید شد که این تفکر کاملآ اشتباه است. به لیست زیر که برای شما در نظر گرفته شده نگاهی بیندازید تا بخشی از این ماجرا روشن شود.

 

تولید کاغذ

 

کشور ها و شرکت های بزرگ تولید کننده کاغذ در جهان:

آمریکای شمالی:
که دارای 600 شرکت کاغذ سازی و مقوا سازی و 233 شرکت خمیر سازی است
آمریکای جنوبی:
که دارای 416 شرکت کاغذ سازی و مقوا سازی و همچنین دارای 115 شرکت خمیر سازی است.
کانادا:
یکی از بزرگترین تولید کننده های کاغذ جهان است. کانادا دارای 140 کارخانه کاغذ سازی و مقوا سازی است
اروپا:
که دارای 140 شرکت کاغذ و مقوا سازی و 298 شرکت خمیر سازی است.
شرکت هلمن (Holmen):
شرکت سوئدی است که سالانه نزدیک 1/7 میلیون تن انواع کاغذ مکانیکال ( بالکی ) برای صنعت نشر اروپا و جهان تولید می کند
شرکت استورا اسنو (Stora Enso):
یک شرکت فنلاندی است که تولید کننده کاغذ وخمیر می باشد.
آفریقا:
در این قاره مجموع 83 شرکت کاغذ سازی و مقوا سازی و 28 شرکت خمیر سازی وجود دارد
آسیا:
از مهم ترین کشور های تولید کاغذ در اسیا می توان به چین اشاره کرد این کشور چوب مورد نیاز برای تولید کاغذ را از کشور اندونزی و سایر کشور های آسیایی تأمین می کند.شرکت های کاغذ سازی و مقوا سازی آسیا به ترتیب رتبه بندی جهانی به شرح زیر است:

شرکت APP:
این شرکت در کشور چین قرار دارد کاغذ مورد نیاز این شرکت از کشور اندونزی تأمین می شود. تخصص اصلی این شرکت بیشتر در زمینه کاغذ های تیشو است اما از سال 2012 وارد زمینه های دیگر کاغذ شده است.

شرکت Hengan:
این شرکت از بزرگترین شرکت های رشد یافته در زمینه کاغذ است. اغلب محصولات این شرکت در کشور چین مصرف می شود. کاغذ دستمال های کاغذی از مهم ترین محصولات این شرکت است.

شرکت Nine Dragon:
این شرکت در زمینه کاغذ های عاج دار، کاغذ های چاپ و تحریر فعالیت دارد. همچنین این شرکت برای جلو گیری از الودگی و جنگل زدایی از کاغذ های دوستدار محیط زیست استفاده می کند همچمین در تلاش اند تا بازار کاغذ را به سمت بازیافت کاغذ هدایت کنند.

شرکت Shadong Bohui:
این شرکت جزء یک صد شرکت برتر لیست مجله PPT بوده است.  از جمله محصولات ای شرکت می توان به تولید ورق کارتن اشاره کرد که جزء یکی از بزرگترین تولید کنندگان این کاغذ است. تا اینجا با توجه به نام کشور های تولید کننده کاغذ تحریر مشاهده کردیم که متاسفانه بر خلاف تمام تبلیغات منفی که تولید کاغذ را مصادف با نابودی طبیعت می پندارند این کشور ها در بهترین شرایط از لحاظ ذخایر جنگل قرار دارند . تفاوت این کشور ها با ما در این است که معمولا کارخانجات تولید کاغذ برای تولیدات خود در قدم اول اقدام به راه‌اندازی جنگل های مصنوعی و دست ساز می شوند. اینکار علاوه بر جلوگیری از فرسایش خاک باعث بهبود آب و هوای این کشور ها نیز شده است.علاوه بر این از درختان کهنسال و خشک نیز در جهت تولید کاغذ استفاده می‌شود و یک رابطه قانون محکم در این جهت وجود دارد که با قطع هر درخت باید 10 عدد نهال دو تا سه ساله جایگزین درخت قطع شده شود .تا اینجای مقاله روشن شد که بر خلاف تمامی تبلیغات منفی در جهت جلوگیری تولید کاغذ نه تنها تولید کاغذ ضربه ای به محیط زیست ما نمی زند بلکه اگر این کار علمی و دقیق انجام شود موجب بهتر شدن شرایط آب و هوایی کشور نیز خواهد شد.

حالا در ادامه برای روشن تر کردن این موضوع و ارائه مستندات بیشتر نظر شما همراهان کاغذ 24 را به مصاحبه رییس سندیکای تولید کاغذ و مقوای کشور که در خرداد ماه جاری با خبرگزاری ایرنا انجام شده است را جلب می کنم .

رییس سندیکای تولیدکنندگان کاغذ و مقوا گفت: امکانات و ظرفیت‌های موجود در کشور به گونه‌ای است که می‌توان به راحتی به هاب (قطب) تولید کاغذ و مقوا و تامین نیاز جمعیت ۴۰۰ میلیون نفری منطقه تبدیل شد. ایران با توجه به شرایط کلی و امکانات موجود، توان تبدیل شدن به مرکز تولیدی منطقه‌ای در بسیاری صنایع را داراست. این عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران خاطرنشان‌کرد: به‌جز ترکیه که به واسطه همکاری با فیات ایتالیا بزرگترین خودروساز منطقه محسوب می‌شود، ایران در سایر صنایع از جمله سیمان، شیشه، فولاد و غیره و از جمله صنعت کاغذ می‌تواند برای بازار بزرگ ۴۰۰ میلیونی همسایگان و منطقه به تولید بپردازد.
وی یادآور شد: استفاده از کاغذ بسته‌بندی و کاغذ تحریر، یک موضوع جهانی و بین‌المللی است و همه کشورها به فرآورده‌هایی نظیر کتاب، روزنامه، نشریات، بسته‌بندی و غیره نیاز دارند. روغنی بیان‌داشت: درخصوص کاغذ بسته‌بندی، اکنون مجوز تولید سالیانه ۲.۸ میلیون تنی وجود دارد، توان تولید کشور سالیانه ۱.۶ میلیون تن بوده و نیاز داخلی نیز سالیانه ۹۰۰ هزار تن است؛ بنابراین مازاد تولید باید صادر شود که هم‌اکنون نیز صادرات به اروپا از جمله آلمان، ‌فنلاند و انگلستان، آسیا و کشورهای حاشیه خلیج‌فارس انجام می‌شود. وی گفت: با ایجاد زیرساخت‌های لازم، استفاده از ظرفیت‌های خالی موجود و توسعه واحدها، در عین حال با بهبود تعاملات بین‌المللی و رفع و رجوع مشکلات سیاسی کشور، تامین بازار بزرگ منطقه توسط فعالان کشورمان در عرصه کاغذ شدنی است.

امروز در صنعت کاغذ کشور عوامل بسیاری باعث زمینگیر شدن این صنعت مهم و حیاتی در کشور گشته است . از عوامل خارجی چون تحریم ها گرفته و نبود مواد اولیه و کمبود ارز برای تخصیص در مورد کاغذ تا عوامل داخلی چون فرسودگی ماشین آلات کارخانجات تولید کاغذ و نبود قطعات برای تعمیر و راه اندازی مجدد. علاوه بر موارد بالا خود تحریمی و نداشتن عزم جدی در جهت تولید کاغذ وضعیت کشور را به نقطه بحرانی کنونی می رساند . که با کوچکترین بالا و پایین شدن قیمت ارز قیمت کاغذ و قیمت کتاب هم ناگزیر به تغییرات شگرفی می شود. حال با تمام کاستی های ذکر شده در صنعت کاغذ فقط نباید نیمه خالی لیوان را دید و باید به فرصت های ایجاد شده در کنار این شرایط هم اشاره کرد و از نا حق شدن حق هزارن نفر فعال در زمینه صنایع تبدیلی جلوگیری کرد.

تولید کاغذ از ضایعات کاغذ :

در کنار روش های معمول و سنتی برای تولید کاغذ باید به روش قدیمی و حافظ محیط زیست ،بازیافت یا بازگردانی کاغذ هم اشاره کنیم. تولید کاغذ از ضایعات کاغذ روشی نو ظهور یا جدید نیست و از دیرباز در سراسر جهان و حتی کشور خودمان ایران هم مورد 
مصرف داشته است . به علت قابل حل بودن کاغذ در آب و نخواستن ابزار و ادوات خیلی پیچیده جهت تبدیل مجدد کاغذ های باطله و مصرف شده به کاغذ و مقوای قابل استفاده این روش از دیرباز در کشور ما مرسوم بود. همان طور که می دانید اولین کارخانه بازیافت کاغذ در سال 1313 در کرج افتتاح شد و این صنعت تا به امروز به سرعت عجیبی پیشرفت های خود را طی کرده است. در سال های دور بازیافت کاغذ در صنایع تبدیلی به این صورت بود که کاغذ باطله های جمع آوری شده را در دیگ های خمیر به حالت مایع در می آوردند و پس از گذراندن از توری های ابتدایی و ساده بر روی قالب های مخصوص می ریختند و در هوای آزاد و با نور خورشید خشک می کردند. این روش گرچه خیلی کاربردی بود و کماکان هم در بعضی از کارگاه ها مورد مصرف قرار می گیرد اما بزرگترین مشکلی که داشت این بود که گراماژ محصول تولید شده بالا بود  و پخش میزان خمیرکاغذ  در جای جای کاغذ تولید شده یکنواخت نبود. از این روش در جهت ساخت مقوا های کفش بیشتر استفاده می شود که امروزه با گسترش صنایع تبدیلی و به وجود آمدن کارخانجات مختلف کاغذ سازی کم کم این کارگاه ها رو به رکود و تعطیلی رفته اند.
برای صنایع تبدیلی یا بازیافت کاغذ مهترین فاکتور داشتن مواد اولیه بصورت دائمی در تمامی فصول سال است بطوری که تولید کننده نگرانی بابت تامین آخال ( به ضایعات کاغذ و کتاب و دفتر باطله در صنعت خمیر کاغذ آخال کاغذ گفته می شود ) نداشته باشند . برای پر کردن خلاء بین جمع آوری کاغذ باطله  و مصرف کاغذ باطله خریداران کاغذ باطله به میان کار آمدند. تولید کاغذ باطله چون فصلی بوده و در تمام طول سال موجود نیست نیاز هست که انبارهای جمع آوری کاغذ باطله این مقادیر را به صورت خرد و کلان جمع کرده و در زمان نیاز کارخانه ها راهی بازار نمایند. خرید کاغذ باطله امروزه در تمامی شهرهای کشور انجام می شود . شما تنها کافی است عبارت خریدار کاغذ باطله را سرچ کنید تا با چندین مرکز خرید کاغذ باطله آشنا شوید این مراکز کوچک و  بزرگ در جهت تامین نیاز کارخانجات بازیافت کاغذ باطله اقدام می کنند. خریداران کاغذ باطله پس از جمع آوری کاغذ ها پس از مرتب کردن و آماده سازی اولیه کاغذ ها جهت رفتن به کارخانه این ضایعات کاغذ را دسته بندی می کنند و به چندین گروه مختلف تقسیم می کنند چرا که کارخانجات کاغذ سازی هر نوع کاغذی را توان مصرف و بازیافت ندارند.

تولید کاغذ از ضایعات کاغذ

 

بعد از دسته بندی شدن کاغذ های باطله و بسته بندی شدن بصورت گونی یا بلوک شدن به وسیله دستگاه های پرس کاغذ و کارتن در انبارهای سرپوشیده به دور از نور آفتاب و رطوبت نگهداری می شوند و پس از درخواست کارخانه مقصد محموله کاغذ باطله جهت ارسال آماده ارسال می گردد . در کارخانجات تبدیلی کاغذ های باطله که از انبار کاغذ 24 ارسال شده است وارد حوضچه خمیر شده و بعد از تغییر شکل کامل از صافی و توری های گریز از مرکز رد می گردد تا ناخالصی های خمیر مانند سوزن های منگنه روی برگه ها یا جلد های کتاب و سایر مواد اضافی گرفته شود . در مرحله بعدی اگر نیاز به جوهر زدایی از سطح خمیر باشد و نیاز به محصول سفید و شفاف باشد از مواد جوهرزدا استفاده می شود و اگر هم نیازی به اینکار نباشد و حساسیت زیادی در زمان محصول نهایی نباشد بدون مرحله جوهر زدایی به گرمکن منتقل می شود.در مرحله بعدی بنا به نیاز کارخانه خمیر صاف شده از کاغذ باطله داخل قالب های مخصوص یا نوار انتقال خمیر به داخل گرمکن می شوند . خمیر پس از ورود به گرمکن به سرعت تغییر شکل داده و رطوبت خود را از دست می دهد و محصول نهایی از دستگاه خارج می شود . به این صورت کاغذ های باطله و ضایعات کاغذ که قرار بود دور ریخته شوند و تبدیل به زباله شوند به محصولی کاربردی تبدیل شده و وارد چرخه استفاده می شود .

کاغذ سنگ :

نوع دیگری از کاغذ که امروزه مرسوم شده است کاغذ سنگ می باشد . این نوع کاغذ که از مواد اولیه کاملا طبیعی و معدنی تامین می شود بسیار با کیفیت بوده و سطح کاملا روشن و براقی دارد.اما چند مشکل بر سر راه تولید کاغذ سنگی وجود دارد. اول اینکه کاغذ سنگی هزینه تولید بالاتری دارد و محصول تولید شده  قیمت گرانتری نسبت به  کاغذ تحریر خواهد داشت. دوم اینکه این نوع کاغذ از گراماژ وزنی بالاتری برخودار بود ه و اگر درجهت تولید کتاب یا دفتر استفاده شوند وزن نهایی محصول بسیار بالاتر خواهد بود و در صنعت کاغذ چه از کاغذ نو چه ضایعات کاغذ تمامی مراحل واحد سنجش کیلوگرم بوده و بنابراین قیمت محصول را به شدت بالا می برد. قابل بازیافت نبودن این نوع کاغذ در کشور هم مشکل بعدی کاغذ های سنگی هست که خود مشکلی بسیار بزرگ است و باید چاره  ای برای اندیشید تا بتوان از این صنعت هم به نحو احسن استفاده کرد البته ناگفته نماند که شرایط بازیافت این نوع کاغذ در داخل کشور ما فراهم نبوده و در کشورهای مختلفی این نوع کاغذ را بازیافت می کنند. در حال حاضر از این نوع کاغذ برای کالاهای لوکس و هدایای تبلیغاتی ، تقویم ، ساک های خرید و موارد دیگر استفاده می شود . این نوع کاغذ علاوه بر ایرادات جزئی گفته شده دارای محاسن بیشماری هم هست که میتوان به ضد آب بودن آن ، سطح بسیار سیقلی و صاف تر از کاغذ تحریر ، نیاز نداشتن به خدمات تکمیلی پس از چاپ مانند لمینت و سلفون ، مقاومت بالاتر در برابر پارگی ، مقاومت بیشتر در برابر نفوذ حشرات و ... به هر حال با توجه به محاسن زیادی که این نوع از کاغذ دارد بزودی شاهد خواهیم بود که این مدل از کاغذ جای خود را در بین لایه های مختلف جامعه باز خواهد کرد.

در پایان جا دارد اضافه نماییم که گروه کاغذ 24 خریدار انواع کاغذ و کتاب باطله بوده و خرید کاغذ باطله را در سراسر تهران و کرج بصورت خرد و خرید کاغذ باطله بصورت تناژ را از سراسر ایران بطور دائمی و بدون تعطیلی و محدودیت انجام می دهد.

 

کاغذ سنگ


با سپاس فراوان از همراهی شما دوستان همیشگی کاغذ 24 .