گروه خبري : آخرین اخبار
تاريخ انتشار : 1400/11/23 - 15:57
كد :15

فواید بازیافت کاغذ بر محیط زیست

دنیایی را تصور کنید که هیچ کارخانه ی بازیافتی در آن فعال نبوده و تمام محصولات ساخته شده و مورد استفاده ما بصورت نو و  و با مواد دست اول ساخته شود . درست است که در نگاه اول بسیار جالب و بهتر بنظر خواهد رسید چرا که کاغذ و کتاب با کیفیت کاغذ بهتر و یا کارتن های بسته بندی بسیار محکم و با مقاومت بالاتر نسبت به کارتن های بازیافتی خواهد بود ، نایلون ها با جنس  بسیار با کیفیت تر و شفاف تر از حال حاضر در دسترس ما خواهد بود .

کمک برای بازیافت کاغذ  

اما این تمام ماجرا نخواهد بود ، به هر حال باید این موضوع را قبول کنیم که کتاب و دفتر چه از جنس کاغذ درجه یک و بدون مواد بازیافتی ساخته شود و چه بطور کامل از بازیافت کاغذ باطله بدست بیاید در پایان عمر خود که معمولا پایان سال تحصیلی هر ساله می باشد راهی مراکز دفن زباله خواهند شد.

تماس با کاغذ 24 :
0912-1613190   0912-6630272   0912-5607553

برای ساخت کاغذ و تولید کاغذ نیاز به استخراج چوب از جنگل های طبیعی و یا سرمایه گذاری برای احداث جنگل های مصنوعی برای تولید خوراک کارخانه های کاغذ سازی می باشد که در هر دو حالت هزینه بالای مادی و معنوی برای ما در بر خواهد داشت .

حال نقش بازیافت کاغذ باطله ، بازیافت کارتن باطله ، بازیافت پلاستیک ، بازیافت فلزات رنگی و سایر محصولات قابل بازیافت پیرامون ما بیشتر به چشم می آید . بعنوان مثال برای کیسه زباله ای که فقط نقش حمل زباله از منزل به مراکز دفن زباله و بازیافت زباله را دارد چه دلیلی دارد که  از مواد اول پلاستیکی استفاده کنیم در صورتی که می توان با استفاده از نایلون و کیسه های بازیافتی هم قیمت تمام شده برای محصولاتی که ماندگاری کمی در زندگی ما دارند را به شدت کاهش دهیم و هم از انبوه کیسه و نایلون های جمع آوری شده در طبیعت و بخصوص مراکز دفن زباله بکاهیم و دوباره آن ها را به چرخه مصرف باز گردانیم .

این نکته را فراموش نکنید که بازیافت این مواد هم طبیعت را از شر مواد تجزیه ناپذیر پاک کرده و نجات می دهد و هم مواد اولیه را برای نسل های بعدی نیز حفظ خواهد کرد .

وضعیت در مورد تمامی مواد پیرامون ما به این شکل است ، تصور نمایید خانه ای جهت نوسازی تخریب می شود ، مقادیر زیادی از ضایعات آهن ، ضایعات آلومینیوم ، ضایعات برنج و مس ، ضایعات سیم و کابل و سایر مواردی که در ساخت خانه ها از آن استفاده می شود بدست می آید. اگر فقط قرار بر این باشد برای تولید آهن ، سنگ آهن از طبیعت استخراج کنیم یا برای تولید آلومینیوم و مس دست در معادن ببریم قطعا تا چندی دیگر چیزی برای برداشت باقی نخواهد ماند .

اما چاره کار چیست 

زمانی که می توان از ضایعات آهن ، آهن آلات ساختمانی تولید کرد یا از ضایعات مس و کابل شمش های مورد نیاز صنعت را تهیه کرد این اشتباه خواهد بود که فقط مواد مورد نیاز خود را بصورت دست اول مصرف نماییم .

بازیافت کاغذ باطله و بازیافت  کتاب باطله 

در مورد کاغذ و کتاب باطله هم دقیقا شرایط به همین منوال است ، با توجه به پیشرفت های حاصل شده در عرصه بازیافت کاغذ باطله در کشور دیگر به سان گذشته شاهد هدر رفت این حجم عظیم از کاغذ و کتاب باطله و کارتن باطله نیستیم .
معمولا کتاب هایی که نیاز به تجدید چاپ ندارند و سر فصل های آن تغییری نخواهد کرد مانند کتاب های مذهبی ، کتاب های تاریخی، کتاب های شعر را از کاغذ های درجه یک و غیر بازیافتی چاپ می کنند ، چون یک جلد حافظ و یا یک دوره تاریخ بیهقی برای یک عمر می تواند در کتابخانه یک خانه مورد مصرف قرار بگیرد .

اما در مورد کتاب های درسی نیازی به استفاده از کاغذ درجه یک نیست ، چرا که با پایان سال تحصیلی این کتاب ها عملا تبدیل به کاغذ باطله خواهند شد و در نهایت هم به خریدار کاغذ باطله فروخته خواهد شد و اگر قرار باشد که از کاغذ های با کیفیت بالا جهت این کار استفاده کنیم فقط قیمت تمام شده کتاب های درسی را بالا برده ایم و کاغذی را که می توانستیم سال های زیادی از آن بهره بجوییم را با مصرف کمتر از یکسال به مراکز خرید کاغذ باطله رساندیم .

 

فواید بازیافت کاغذ بر محیط زیست

بازیافت کارتن و مقوا 

در حال حاضر اکثر کارتن های حمل محصولات مختلف همچون مقواهای شیرینی ، شانه های تخم مرغ ، کارتن های مختلف تماما از مواد بازیافتی تشکیل می شود . شاید در ذهن خواننده این مطلب این شائبه ایجاد شود که چطور یک محصول بازیافتی را برای بسته بندی مواد غذایی مانند شیرینی  بکار می برند و آیا این کار از لحاظ بهداشتی درست است ؟!!

اگر به جعبه های شیرینی با دقت بیشتری نگاه کنید مشاهده خواهید کرد که جنس درب جعبه شیرینی و جنس زیره آن کاملا متفاوت است . درب جعبه های شیرینی از مقوای پشت طوسی و یا مقوای ایندر برد ساخته شده که بصورت مواد اول می باشد و مهم تر اینکه با محصول تماسی ندارد . اما زیره شیرینی از مواد بازیافتی ساخته شده و روی آن یک لایه بهداشتی اضافی کشیده می شود ، بطوری که مقوای ساخته شده عملا از سه لایه مختلف تشکیل می شود به این صورت که لایه وسطی از مواد بازیافتی که از کاغذ باطله و کتاب باطله بدست می آید ساخته می شود و روی آن را با لایه ای از جنس پلی اتیلن پوشش می دهند تا با مواد خوارکی تماسی نداشته باشد و در نهایت لایه متالایز را هم برروی سطح خارجی آن که با دست در تماس است اضافه می کنند و به این طریق کاملا بهداشتی و قابل مصرف می شود .

مرکز بازیافت کاغذ باطله

این روند در ساخت جعبه های پیتزا و پک های سوخاری و سیب زمینی فست فود ها هم صدق کرده و در جریان است . کاغذ 24 با حضوری بیش از دو دهه در زمینه بازیافت کاغذ باطله امروز بیش از پیش در زمینه خرید و فروش کاغذ باطله فعال است و در صدد راه اندازی شعب و انبارهای جمع آوری کاغذ باطله در سایر استان های کشور نیز می باشد . اگرچه امروز در سراسر ایران خرید کاغذ باطله بصورت تناژ را انجام می دهیم اما نیاز به بازگشایی مراکزخرید کاغذ باطله بصورت کیلویی در سایر استان های کشور بشدت حس می شود .

کاغذ 24 در حال حاضر خرید کاغذ باطله ، خرید کتاب باطله ، خرید ضایعات مقوای پشت طوسی ، خرید ضایعات مقوای ایندر برد ، خرید ضایعات کارتن ، خرید پوشال کاغذی ، خرید پرونده و اسناد امحایی ، خرید ضایعات پشت لیبل و در نهایت خرید ضایعات کاغذ در هر شکل و نوعی را با بهترین قیمت انجام می دهد .

با سپاس از همراهی شما تا پایان این مقاله .

"کاغذ 24 به روزترین مرکز خرید کاغذ باطله "

خریدار کاغذ باطله