امحاء اسناد باطله

درون هر سازمان یا نهادی که از اسناد کاغذی استفاده می کند پس از طی مدت زمان معینی که از نگهداری اسناد می گذرد ، نیاز به از رده خارج کردن و نابود سازی اسناد پیش می آید . این نابود سازی در جهت جلوگیری از افشای اسناد درون سازمانی و اطلاعات حساس شکل می گیرد . این پروسه در هر نهاد یا سازمانی بر اساس قوانین موجود ، در هر سال یا چند سال یکبار انجام می گیرد . به این روش از بین بردن اسناد کاغذی امحاء می گویند .

امحای کاغذ باطله به چه معناست ؟

مضاف بر گفته های قبل لازم است امحاء کاغذ باطله را بصورت کاملا روشن برای شما خوانندگان عزیز بیان داریم تا با تمام ابعاد این ماجرا به طور کامل و شفاف آشنا شوید . امحای کاغذ های باطله در جهت جلوگیری از درز اطلاعات هر سازمان یا نهاد شکل می گیرد ، بطور مثال بانک ها هر ساله یک دوره از اسناد مازاد را از طریق امحاء کاغذ باطله یا امحاء اسناد از رده خارج می کنند و به این شیوه از هرگونه سوءاستفاده احتمالی توسط افراد بزهکار جلوگیری بعمل می آورند .

روش های امحای اسناد باطله

اکنون که با معنی امحای کاغذ باطله تقریبا آَشنا شده اید ، فرصت خوبی است که روش های مختلف امحای کاغذ را برای شما بازگو نماییم تا به صورت کامل تر با این روش های مرسوم آشنا شوید .
  • سوزاندن اسناد باطله
  • خرد کردن و رشته کردن
  • خمیر کردن اسناد باطله     
امحاء اسناد باطله
تقریبا این سه روش از گذشته تا کنون در کشور ما مرسوم بوده است و بنا بر نیاز و شرایط موجود افراد ذی نفوذ تشخیص می دهند که از کدام روش برای معدوم سازی اسناد باطله ارگان تحت امر خود استفاده نمایند . هر کدام از این روش ها ایرادات و محسنات مخصوص به خود را دارد که به صورت خلاصه وار برای شما بازگو می نماییم .

امحای اسناد باطله به روش سوزاندن

 روش سوزاندن اسناد معمولا برای ارگان های نظامی در گذشته استفاده می شد و در هر قسمت کوره های مخصوص سوزاندن کاغذ تعبیه شده بود تا مبادا اسناد نظامی به بیرون از محل پادگان ها درز کند . اما گذشت زمان ثابت کرد که این روش چندان امن و مورد اطمینان نبوده و از بقایای کاغذ های سوخته شده می توان باز هم اطلاعات کافی و وافی را برداشت کرد .  این گونه بود که امروز دیگر کمتر از این روش نا امن استفاده می شود و رفته رفته این روش کهن را باید به خاطره ها سپرد .

امحای اسناد باطله به روش رشته کردن و خرد کردن

در روش خرد کردن معمولا به دو صورت دستی و ماشینی اقدام به از بین بردن و معدوم سازی اسناد مهم اداری می کنند . در روش دستی که همان پاره کردن کاغذ های باطله است و اسناد توسط دست به قسمت های کوچک تر تبدیل می شود در ادارات کوچک استفاده می شود ، البته این روش اصلا امن نبوده و اگر اسناد مهمی را قصد دارید از رده خارج کنید اکیدا توصیه می شود که به این روش دلخوش نباشید که به سادگی اطلاعات مهم شما ممکن است نشت کرده و به دست افراد سودجو بیافتد . در روش ماشینی با استفاده از دستگاه های خرد کن کاغذ که اصطلاحا به آن شریدر نیز می گویند کاغذ ها را بصورت دسته ای وارد دستگاه نموده و بصورت رشته های باریک مانند پوشال های لا به لای جعبه های میوه که در شب عید همگان دیده اند در می آورند . این روش گرچه مانند روش دستی اسناد به راحتی افشا نمی شود اما باز هم صد در صد امن نبوده و برای مثال می توان به جریان سفارت امریکا در ایران اشاره کرد که اسناد رشته شده توسط دانشجویان از سطل زباله جلوی سفارت بازسازی شد و مشخص شد که این سفارت در صدد اقدامات سوء بوده است .

امحای کاغذ باطله به روش خمیر کردن

امن ترین روش در حال حاضر برای معدوم سازی اسناد مهم و یا بهتر امحاء اسناد ، روش خمیر کردن است . در روش خمیر کردن دیگر مانند دو روش قبلی که بیان شد چیزی از اسناد باقی نخواهد ماند و تمامی کاغذ ها ، پوشه ها به شکل خمیر در خواهند آمد . مهم تر آنکه درون حوضچه خمیر کاغذ باطله برای روشن تر شدن خمیر از محلول های شیمیایی جوهر زدا استفاده می شود که خود این نوید را به ما می دهد تمامی چاپ های روی کاغذ ها بطور کامل پاک خواهد شد و اثری دیگر از آن باقی نخواهد ماند . روش خمیر کردن کاغذ معمولا در حضور یک یا چند نماینده از سازمان یا ارگان مربوطه انجام می شود تا آخرین برگ اسناد در حضور این نمایندگان به خمیر تبدیل  شود و احتمال سوء استفاده از آن به صفر برسد . امروز روش خمیر کردن اسناد مهم اداری به اولویت اول تمام مدیران جهت امحای اسناد درون سازمانی خود بدل شده است .

امحای اسناد  در چه زمانی انجام می شود ؟

همانطور که پیش تر توضیح داده شد هر سازمان یا اداره ای بر اساس چارت درونی خود ، زمانی را در دوره های معمولا یکساله ، پنج ساله و نهایت ده ساله برای معدوم سازی و از بین بردن اسناد مازاد بایگانی خود معین می کند . در مقاله مزایده کاغذ باطله به طور اجمالی به پروسه امحای اسناد باطله اشاره کرده بودیم ، اما امروز به طور کامل در این حیطه اطلاعات جامع و کاملی را در اختیار شما خواننده عزیز قرار دادیم . امحای اسناد باطله به یکی از مهم ترین ارکان نظام اداری کشور بدل شده است ، بطوری که پروسه خرید کاغذ باطله توسط مراکز بازیافت ، حمل و خمیر کردن اسناد اداری به طور اخص تحت نظر سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور اداره می شود .

کاغذ 24 متخصص امحا کاغذ باطله

حال در پایان این مقاله بد نیست به این موضوع نیز اشاره کنیم که مجموعه بزرگ کاغذ 24 یکی از بزرگترین خریداران اسناد امحایی در کشور است و در طول زمان فعالیت خود افتخار همکاری با ارگان های مختلف خصوصی و دولتی نظیر بانک ها ، بیمارستان ها ، مراکز مهم نظامی ، ادارات را در کارنامه خود جای داده است . بنابراین در هر زمان که نیازی به امحای اسناد طبقه بندی شده و بایگانی سازمان شما وجود داشت نام کاغذ 24 را تنها بخاطر داشته باشید ، چرا که در این زمینه بسیار متبحر بوده و با قیمت خرید کاغذ باطله بصورت آپدیت روزانه به شما نوید بالاترین و آخرین قیمت خرید کاغذ باطله را خواهیم داد .