کاغذ A4 چیست ؟

کاغذ یکی از مهمترین اختراعات بشر تا به امروز بوده است که توانسته در جای جای زندگی انسان نفود کند . کاغذ خود واژه ای در واقع چینی محسوب می شود و از کلمه ( کاکتز ) گرفته شده است . کاغذ نقش مهمی را در صنعت چاپ و انتشارات بر دوش دارد و هر چه کیفیت کاغذ چاپ بالاتر باشد ، قطعا خروجی کار و محصول چاپ شده از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود . با پیشرفت چشمگیر بشر در تولید کاغذ ، امروزه شاهد انواع بی شمار کاغذ های مختلف هستیم که هر کدام در حوزه مربوطه خود مصرف می شوند . حال بعد از این مقدمه کوتاه به بحث اصلی خود یعنی کاغذ  A4 باز می گردیم .
کاغذ A4 چیست ؟

تولید کاغذ A4

کارخانه های تولید کننده کاغذ معمولا کاغذ را بصورت رول یا شیت (برش خورده در اندازه های استاندارد بر روی پالت) بسته بندی می کنند . اما این کاغذ ها و این ابعاد برای مصارف چاپخانه یا مصارف اداری و عمومی مطلوب و قابل مصرف نیست . در این مرحله کارخانه ها یا کارگاه های برش کاغذ پا به عرصه گذاشته و طبق اندازه های مورد درخواست مشتری اقدام به برش کاغذ ها می کنند . حال این اندازه ها ممکن است اندازه های سفارشی چون چاپخانه ها باشد یا برش در اندازه های استاندارد و جهانی برای مصارف عمومی بازار .

استاندارد های جهانی کاغذ تحریر

برای سهولت در کار ، جهان تصیم گرفت برای اندازه کاغذ تعریفی معین قرار داده که در تمام کشورهایی که از آن استاندارد استفاده می کنند ابعاد یک اندازه ثابت باشد . بعنوان مثال در کشوری که از استاندارد ایزو استفاده می شود اگر آچار تختی با شماره 15 میلیمتر تهیه کنید و این آچار را به کشور دیگر که از استاندارد ایزو استفاده می کند ببرید ، براحتی می توانید مهره شماره 15 را با آن باز یا بسته نمایید . بدین ترتیب اولین اجماع صنعت در جهان با استفاده از این استاندارد ها به وجود آمد . در استاندارد ایزو مبنای سنجش ابعاد بر اساس واحدهای متر و سانتی متر و میلیمتر است و برای سنجش جرم نیز از واحد های گرم و کیلوگرم و تن استفاده می شود . کشورهای زیادی امروزه از استاندارد ایزو استفاده می کنند و کشور های اندکی نیز کماکان بر استفاده از استاندارد اینچی اصرار دارند .
کاغذ A4 چیست ؟
 

ابعاد کاغذ در استاندارد های جهانی

باز به موضوع اصلی مقاله یعنی کاغذ و ابعاد آن باز می گردیم ، کاغذ های استاندارد در سه دسته اصلیA ،B،C قرار می گیرند که این اندازه ها توسط ISO216 تعریف کامل شده است . استاندارد جهانی کاغذ بر پایه استاندارد DIN کشور آلمان بوده و علت آن هم چیزی جز عقبه کشور آلمان در زمینه ساخت و برش کاغذ نیست.

اندازه های کاغذ های گروهA

اولین کاغذ گروه A را می توان کاغذ A0 نامید که حکم مرجع را برای این گروه ایفا می کند . این کاغذ ابعاد 841×1189 میلیمتر را به خود اختصاص می دهد و تقریبا مقدار اندکی از یک متر مربع کمتر است . حال اگر کاغذ A0 را دقیقا از وسط تا بزنیم ابعاد جدیدی بدست می آید که به این کاغذ ، کاغذ A1 می گویند . این روند تا زدن تا سایز کاغذ A6 در جهان پذیرفته شده و مورد مصرف دارد . در میان استاندارد A برای کاغذ ، کاغذ A4 با ابعاد 210×297 میلیمتر پر کاربرد ترین نوع از این خانواده می باشد . کاغذ های A4 امروزه در تمامی ادارات ، مدارس ، سازمان ها و حتی خانه ها مورد مصرف قرار می گیرد. بعلت استفاده قریب به اتفاق همه چاپگر ها از کاغذ A4 امروز این نوع کاغذ از فروش خوبی در بازار کشور برخوردار است .

اندازه های کاغذ های گروه B

گروه  B حدودا 18 درصد از کاغذ های گروه A بزرگتر است و این نوع کاغذ ها بیشتر در جهت چاپ نقشه و پوستر کاربرد دارد ، این نوع کاغذ در بازار با ابعاد 50×70 نیز مشهور است .
کاغذ A4 چیست ؟

اندازه های کاغذ های گروه C

گروه C در واقع استاندارد میانگین بین گروه A و B است . بعنوان مثال ابعاد کاغذ C4 در واقع میانگین کاغذ B4 و A4 است . یعنی به عبارتی کاغذ C4 از کاغذ A4 بزرگتر بوده و از کاغذ B4 کوچکتر است . از این نوع کاغذ بیشتر برای ساخت انواع پاکت استفاده می شود .
در پایان این گروه بندی های کاغذ ، گروهی دیگر از کاغذ ها هم وجود دارد که با نام گروه D شناخته می شود . این نوع کاغذ ها در کشورهایی که با استاندارد اینچی سر و کار دارند رواج دارد و در کشورما که بر پایه استاندارد متریک می باشد جایگاهی ندارد .

خریدار کاغذ A4 باطله

تمام گروه های معرفی شده در این مقاله قطعا روزی مصرف می شوند و در نهایت کار تبدیل به مشتی کاغذ باطله خواهند شد . اگر چه در زمان خرید کاغذ شاید سایز آن در قیمت خرید کاغذ تاثیر مستقیم بگذارد ، اما در زمان فروش کاغذ باطله در تهران ، قیمت کاغذ باطله در تهران برای تمامی گروه ها یکسان خواهد بود . زمانی که شما کاغذ های باطله خود را به فروش می رسانید واحد سنجش کیلوگرم است و عملا دیگر ابعاد کاغذ تاثیری در قیمت خرید کاغذ باطله در تهران نخواهد داشت . مجموعه بزرگ کاغذ 24 خریدار انواع کاغذ های A4 باطله بخصوص کاغذ های اداری و پرونده های باطله می باشد . برای کاغذ 24 تفاوتی ندارد که کاغذهای باطله شما داخل پوشه باشد یا داخل زونکن قرار گرفته باشد . این مرکز به بالاترین قیمت کاغذ های شما را خریداری و درصورت نیاز به امحاء نیز در حضور نماینده محترم شما امکان این امر برای ما مقدور است . در انتها جا دارد اشاره کنیم در مصرف کاغذ تا حد امکان صرفه جویی نمایید ، چرا که برای تولید هر بسته آن ممکن است جان درختی در خطر باشد .